Andrzejki 2016

W nocy z 29 na 30 listopada przypada wigilia świętego Andrzeja, czyli andrzejki. Tradycja nakazuje tego wieczoru poddać się działaniu magii. Tyczy to się zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podczas wykonywania wróżby andrzejkowych można doskonale się bawić.

Pomysły na andrzejki: lanie wosku

Co potrzebne: stare świece bądź ich kawałki, które można przetopić na wosk, garnuszek, miska z zimną wodą, klucz z dużym uszkiem, zapalone świece
Świece należy umieścić w garnuszku i roztopić na kuchence. Następnie ostrożnie uzyskany płynny wosk przelać przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. I już! Teraz w blasku świecy można interpretować na różne sposoby kształt cienia, jaki pada od uzyskanego zlanego wosku, popuśćmy wodze fantazji!

Pomysły na andrzejki: wróżba z butami

Co potrzebne: po jednym bucie każdego uczestnika zabawy
Zabawa w dużej mierze dobrze znana. Towarzystwo zdejmuje jeden but, po czym zaczynając od ściany na przeciw drzwi ustawia obuwie kolejno jeden po drugim. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg drzwi, rychło może spodziewać się ożenku.

Pomysły na andrzejki: obieranie jabłka

Co potrzebne: jabłka podobnej wielkości, nożyki do obierania
Każdy z uczestników bierze po jabłku i obierając je, stara się uzyskać jak najdłuższą obierkę. Następnie należy rzucić ją przez lewe ramię. Kształt, w jaki ułoży się obierka winno interpretować się jako pierwszą literę imienia przyszłego wybranka.

Andrzejkowe zabawy: imię i świeca

Co potrzebne: większa miska z wodą, karteczki samoprzylepne, świeczka typu tea-light
Na karteczkach wypisujemy imiona męskie lub żeńskie. Do miski napełniamy wodę, a po brzegach przyczepiamy karteczki z imionami. Zapaloną świeczkę puszczamy na wodę. To imię, do którego świeca podpłynie, może stanowić imię przyszłego wybranka lub wybranki. Co więcej, jeśli karteczka się zapali – miłość dozgonna gwarantowana.

Pokaz film w multimediach: